Modul 3: Facilitering af projektgruppens arbejde

På modul 3 får du erfaring med at drive et projektopstartsseminar, hvor byggeprojektets forskellige interessenter deltager. Du arbejder videre med værktøjerne fra modul 1, og du bliver trænet i at iscenesætte og facilitere processer, der understøtter brugen af projektudviklingsværktøjerne.

Emnerne er:

  • Projektgruppens samarbejde
  • Gennemførelse af projektudviklingsseminaret
  • Møder, der skaber kreativitet og samarbejde
  • Facilitering af projektudviklingsværktøjerne – Hvordan skaber vi ejerskab og commitment til projektet
  • Strategier for involvering
  • Kommunikation, der skaber interesse og velvilje
  • Idésalg og projekttrekanten
  • Fra bærende idé til projekt – roller og ansvar
  • Samarbejdet med projektejeren
  • Projektlederens personlige udfordringer – hvordan arbejder den enkelte deltager videre med udvikling af egen projektledelse

Metode

Modulet vil være en vekslen mellem teori og praktisk træning på en konstrueret case.

I casen på modul 3 gennemføres et projektopstartsseminar for byggeprojektets forskellige interessenter – Bygherrer og fagrådgivere.

Udbytte

Du lærer at facilitere projektudviklingsværktøjerne, samt grundlæggende teknikker til at skabe involvering og ejerskab i projektgruppen, styregruppe og hos andre vigtige interessenter.

Når du kommer hjem, har du:

  • Kompetence i anvendelse og facilitering af de væsentligste projektledelsesværktøjer
  • Værktøjer til at inddrage og skabe ejerskab hos byggeprojektets interessenter
  • Indblik i problemstillinger og udfordringer i forbindelse med byggebranchens forskellige samarbejdsrelationer
  • Træning i afholdelse af projektopstartsseminar for bygherrer og fagrådgivere.
  • Fastsat personlige udviklingsmål i relation til projektlederrollen

Modulets varighed

Modulet foregår over to dage fra 9-16.