På modul 2 arbejdes der med fire overordnede emner: Projektstyring, agile tilgange til projektledelse, projektgruppens samarbejde og projektlederens præferencer heri. Deltagerne arbejder med konkrete værktøjer der gør projektstyringen nemmere i hverdagen. Der arbejdes med Design Thinking som en iterativ metode. Deltagerne får indblik i projektgruppens samarbejde og organisering og de arbejder med egne præferencer i samarbejdet med andre.
Emnerne er:
- Projektstyring
- Agile tilgange til projektledelse
- Design Thinking som iterativ metode
- Projektgruppers samarbejdsniveauer og organisering
- Projektlederens personlige præferencer i samarbejdet med andre – ”FIRO-B”
- Forståelse for projektlederens rolle som kulturskaber
- Etablering af flow i projektgruppens arbejde
- Projektlederens personlige udfordringer – hvordan arbejder den enkelte deltager videre med udvikling af egen projektledelse
Metode
Modulet vil være en vekslen mellem teori og praktiske øvelser, hvor deltagerne individuelt og i mindre grupper arbejder med værktøjerne.
Udbytte
Deltagerne får erfaring med konkrete værktøjer til projektstyring og agile måder at arbejde på i projektet. De opnår en forståelse for teamudvikling og gruppeprocesser.
Når du kommer hjem, har du:
- Arbejdet med helt konkrete værktøjer til projektstyring i hverdagen
- Lært en metode der tillader at arbejde agilt i dele af projektet
- Indblik i projektgruppers samarbejde og forskellige samarbejdsniveauer
- Forståelse for egne og andres præferencer i samarbejdet med andre – FIRO
- Fastsat personlige udviklingsmål i relation til projektlederrollen
Modulets varighed
Modulet varer 2 dage i dagtimerne.